iki eşittir bire

"We are our choices." Jean-Paul Sartre

"A non-writing writer is a monster courting insanity." Franz Kafka

"Seviş yolcu, büyük sözler söyle, ve hemen ayrıl; uçurumlar birleştirir yüksek tepeleri." Cemal Süreya

"Küçük zamanlar birikti, büyük şeyleri ezip geçti. "Bu baskılara, bu sertliğe dayanamam" diyordum; zamanla her şey yumuşadı. Düşünceler insanın canını acıtmıyor; biraz sersemletiyor o kadar. Şiddet değil, süreklilik insanı yıkıyor." Oğuz Atay

"Much unhappiness has come into the world because of bewilderment and things left unsaid." Fyodor Dostoyevsky

10 Haziran 2012

As time goes by

Hayatımız boyunca milyonlarca şarkı dinleyeceğiz,binlerce şarkıcı duyacağız; bazıları içimize dokunabilecek kadar "biz" olacak, diğerleri de o an'ı güzel doldurup on yıllar sonra kulağımıza çalındığında sözlerini anımsamak için uğraşıp kendi kendimizi mutlu edebildiğimiz o minik anlardan birini yaşatacak. "Biz" şarkılarının şöyle güzel bir özelliği var ki hepimizin bir şarkıda bile başka bir şey düşünüyor olması. Hepimiz kendimizce anlamlar katıyoruz şarkılara, birbirimize adıyoruz;aşık olunca dinliyoruz yada o an'dan uzaklaşmak adına hatta hiçbir anlam yüklememiz bile o şarkıyı farklı kılan değişik olmasını sağlayan birşey aslında. Kime sorsanız en sevdiğiniz şarkı ne diye o deli gibi dans edilen, yüzlerce kez dinlenmiş oynak şarkılardan birini söylemeyecektir çünkü kim ne derse desin her şeyde olduğu gibi şarkılarda da "kötü günde yanında olmak" kavramı vardır. Her farklı şarkı her farklı insana göre bazen anlamsız; bazen çok özeldir. Bana kalırsa şu blogda yıllarca anlattığım jason mraz damien rice john mayer bile yetmez bazen anlatmaya düşündüğümü. Ama o adam,
dünyanın gelmiş geçmiş en sinsi adamı olduğunu düşünüyorum. Kadın ruhunu anlayan biri varsa dünyada; ondan başkası olamaz.
Evet hepimiz tanıyoruz onu, bazıları onun şarkılarını ailesinden duyacak kadar şanslıydı, bazılarıysa kendi çabalarıyla tanıdı.Çok sinsi, çünkü ne söylemesi gerektiğini çok iyi bilmiş, bir de üstüne masum rolu yapmış hepimizi kendine aşık edip, sonsuza kadar gitmişti.
Ah Frankie,
Bir şey biliyorum ki, birini düşünerek Sinatra dinlemek; onu özlemekten, çok sevmekten, vazgeçememekten çok öte bir şey. Eğer bunu başarabilmişseniz kötü gününüzde insanların yanınızda olmaması sizi o kadar da üzmez, sonsuza kadar orada olacak bir adam inanın var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder