iki eşittir bire


"A non-writing writer is a monster courting insanity."

"Dreams are my reality."

"Uçurumlar birleştirir yüksek tepeleri."

"...küçük zamanlar birikti, büyük şeyleri ezip geçti. "Bu baskılara, bu sertliğe dayanamam" diyordum; zamanla her şey yumuşadı. Düşünceler insanın canını acıtmıyor; biraz sersemletiyor o kadar. Şiddet değil, süreklilik insanı yıkıyor."

24 Ekim 2011

Ekim 2011 - Van Depremi

23 Ekim 2011 Van depremi,
şuana kadar doğu anadoluda yaşanan en büyük depremlerden biri olarak tarihe geçen Van depreminin, olan sarsıntısıyla hissedilen sarsıntısı çok daha farklı olduğu aşikar zaten. Erciş yıkıldı dediler ilk duyduğumda. Köylere şuan bile tam olarak yardım gitmiş değil.
İlk duyduğumda ölü sayısı 39du şimdi 239lara çıktı.
Nasıl bir zamandan geçiyor Türkiye bilmiyorum geçen hafta 26 tane şehit acısı yaşadık şimdi de afetlerin en yıkıcısı-Deprem. Televizyonlara bakamaz oldum. Minik kızın birinin anne diye ağlaması kulağımdan gitmiyor hala.Yangın olsa dersin ölü,acısını yaşarsın ama sel,deprem gibi felaketlerde içerde kalanın ölüp ölünmediği bilinmediği için insan kendini yer,minik kızın yerine koyuyorum da kendimi; en değerlimi,annemi o yığınlar arasında düşünmek...Uzun zamandır bu kadar içim acımamıştı gerçekten. Kürt-Türk ne farkeder ölen "insan" ötesi mi var?
Bazıları geçen haftaki şehit olaylarından sonra "ilahi adalet" diye adlandırdı bu olayı. Sanki o şehitlerin evinden kürt ağıtlar duyulmamış gibi.Özellikle twitterdaki insanlık yoksunu kesim.Bu olay olduktan kısa süre sonra twitterda Van trending topic oldu (Rihanna,Pau Gasol gibi bir çok ünlü prayforTurkey'i tt yaptılar) tüm dünya bu olayı konuştu,yardım için herkes bir araya geldi. Büyük firmalar arandı yardım için,herkes ordakilerin acısını yaşadı tabi dediğim gibi bazı insanlık yoksunu olanlar yok değildi özellikle Ermeni bir kız
"Narina Kasabova:I'm going to say that the earthquake in Turkey didn't happen.Doesn't feel good, does it? #ArmenianGenocide" diye tweet atmış. Nasıl bir insan her bulduğu anda saldırır anlamıyorum. Gerçekten nereye kadar gider bu düşmanlık?   İnsanlık nerde?


Haber türk spikerine gelince : "Olay van'da bile olsa çok üzdü" ne demek? Kim seni onlardan üstün yapıyor nasıl bir aşağılamadır bu böyle bir olay karşısında aklım almıyor.Müge anlı'nın da aşağı kalır yanı yok polise taş atan çocuğun ölümü mü sevindiricek seni aa ama unutmuşum insanların acılarından para kazanan biri olarak bunu şu şekilde dile getirmene şaşırmamalıydık.

Uyuyamadım gece insanlar nasıl böyle oluyor diye.
Birileri bebek maması,su,kuru gıda,soba yardımı derken öbürleri "en iyi kürt ölü kürt naraları" attı twitterda.Aynı şey 1999 depreminde de olmuştu "gevurlar öldü" diye.Kim ne kazandı şunları yazarak içindeki hangi hayvani duyguyu bastırdı bilmiyorum ama adamlar orda depremden kurtulsa evi yok yiyeceği yok -1 derece havada gece geçirdiler. Böyle şeyler yazanlara bencillik demek çok az kalır iğrenç bir tabloydu gördüğüm. Bugünü unutmayalım. Millet olarak herkes üstüne düşeni yapsın. İnsanlar doğduğu yeri,ırkını,rengini seçemez herkesin evinde yerden ısıtma,banyosunda sıcak su yok. Somaliye gösterilen ilgiden aşağı kalır yanı olmamalı bunun da, ünlüler yığınla gitmeli, iki günde haber bültenlerinden düşmemeli.

2868'e boş mesaj atarak Kızılay'a yardım,
2930'a AKUT yazarak AKUT'a yardımcı olursunuz.
Kan bağışına da ihtiyaç varmış
Belediyelerde,okullarda toplanan yardımlara da;
en azından gece başınızı yastığınıza koyduğunuzda vicdanınızın sesi için yardım edin..

Kimin başına ne zaman ne geleceği belli olmaz,
ölen çocuklar/insanlar hepimizin.

Van'da deprem 2011 bilgisi internet sitemizde (Haber).19137

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder