iki eşittir bire


"A non-writing writer is a monster courting insanity."

"Uçurumlar birleştirir yüksek tepeleri."

"...küçük zamanlar birikti, büyük şeyleri ezip geçti. "Bu baskılara, bu sertliğe dayanamam" diyordum; zamanla her şey yumuşadı. Düşünceler insanın canını acıtmıyor; biraz sersemletiyor o kadar. Şiddet değil, süreklilik insanı yıkıyor."

6 Mayıs 2009

Léon

_________
Yazılacak çok fazla şey yok aslında.Hani bir filmden etkilenenler genelde o filmle kendini özleştirmiş insanlar derler ya ben inanmıyorum ona yani bi filmden etkilenmek için benzer seyler yaşamana ihtiyacın yok. Eğer öyle olsaydı Domino Harvey gibi biri olmalıydım yada Derek gibi olmalıydım(American History x). Ama değil işte. Bazen olmak istediğiniz karakteri görürsünüz izlediğiniz filmlerde.olmak istediğimiz değil de "evet ya ben bu karakterin neden böyle olduğunu anlayabiliyorum " olursunuz,karakteri hissedersiniz işte ölüp bittiğimiz filmlerdir bunlardır. Şu zamana kadar size 3-4 film sayardım böyle. mesela domino bu filmi izleyen 10 insandan 7'si filmi beğenmedi. ama benim filme bakış açım herkesle aynı değil ki insanların benle aynı yada benim onlarla aynı düşünmem beklenilsin.Bu filmde herkes ana fikirden ne çıkarır bilmem.Kalkıp size anladığım ana fikride söyleyemem. işte gıcık olduğum bişi daha bu."hadi bakalım bu filmden ne anladın?" bi film illa birşey anlamak için mi izlenir yada bir kitap illa birşey öğrenilsin diye mi okunur? Saçmalık.

Leon'a gelince. dedim ya etkileyen filmler olur bitince "ya bitmeseydin ya" dersin. işte leon böyle bi filmdi.Sonraki olucak şeyi düşünmeyi bırak direk ikilinin ilişkisi bile yeterdi filmin güzel olmasına.Yalnız bir adamın sevgi açlığı gibi gözükse de başka duygular daha vardı yani leon sadece tetikçi olup kendinden 20 yaş küçük bi kıza tanımlanamayan bi sevgiyle bağlanan herhangi biri değildi.Filmi ilginç yapan aslında ikilinin alakasız insanlar olması değil.Ve bence mathilda'nın bu karmaşık bi ilişkideki rolü sıfır.Tüm herşey,geçen her replik,yaşanan her sahne leon ve onun dünyasında oluyor.Filmin sonu tahmin ediyordum zaten başından ama yinede etkilendim.Bu da garip mesela;sonunu bildiğin birşey karşına çıktığında sanki hiç bilmiyormuş gibi etkilenmek? Ama cidden film etkiledi beni."SHAPE OF MY HEART" şarkısının rolünü küçümsemek de olmaz.
"this is from mathilda"

Mathilda: Léon, sanırım sana aşık oluyorum. Bu başıma ilk defa geliyor, biliyor muydun?
Léon: Daha önce hiç aşık olmadıysan, bunun aşk olduğunu nereden biliyorsun?
Mathilda: Çünkü hissediyorum.
Léon: Nerede?
Mathilda: Karnımda. Sıcacık. Daha önce hep bir yumru olurdu. Ama artık geçti.



Luc Basson - 1994.
p.s: jean reno babam olsun mu? :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder